StudyFiWiki
WikiWebová aplikácia
StudyFi

AI študijné materiály pre každého študenta. Zhrnutia, kartičky, testy, podcasty a myšlienkové mapy.

Študijné materiály

  • Wiki
  • Webová aplikácia
  • Registrácia zadarmo
  • O StudyFi

Právne informácie

  • Obchodné podmienky
  • GDPR
  • Kontakt
Stiahnuť na
App Store
Stiahnuť na
Google Play
© 2026 StudyFi s.r.o.Vytvorené s AI pre študentov
Wiki💊 FarmáciaFarmaceutické obaly a technológieZhrnutie

Zhrnutie na Farmaceutické obaly a technológie

Farmaceutické obaly a technológie: Sprievodca pre študentov

ZhrnutieTest znalostíKartičkyPodcastMyšlienková mapa

Úvod

Tento materiál poskytuje prehľad hlavných materiálov používaných vo farmácii so zameraním na sklo a plasty, ich vlastnosti, kategórie a praktické použitie. Cieľom je vysvetliť, prečo sa jednotlivé materiály používajú pri výrobe liekových obalov a ktoré faktory ovplyvňujú ich výber pri parenterálnych a iných liekových formách.

Definícia: Sklo a plasty sú materiály používané na výrobu farmaceutických kontajnerov; výber závisí od chemickej stability, hydrolytickej odolnosti a interakcií s obsahom.

Sklo pre farmaceutické použitie

Typy skla a ich vlastnosti

  • Colorless glass (bezfarebné): vysoko priehľadné vo viditeľnej časti spektra.
  • Coloured glass (farbené): vzniká pridaním malých množstiev oxídov kovov podľa požadovanej spektrálnej absorbancie.

Definícia: Neutral glass je borosilikátové sklo s významným obsahom oxidu boritého a oxidu hlinitého; charakterizuje sa vysokou hydrolytickou odolnosťou a vysokou odolnosťou proti tepelnému šoku.

  • Neutral glass (Type I): borosilikátové, vysoká hydrolytická odolnosť vďaka zloženiu.
  • Soda-lime-silica glass: obsahuje hlavne Na2O a CaO; má len strednú hydrolytickú odolnosť.

Definícia: Hydrolytická odolnosť vyjadruje chemickú stabilitu skla pri kontakte s vodnými roztokmi; dôležitá pre parenterálne lieky.

Chemické zloženie (príklady)

ChemicalBorosilicate GlassBorosilicate Glass (Clear)Borosilicate Glass (Amber)Soda-Lime Glass (Amber)Soda-Lime Glass (Clear)
$\ce{SiO2}$80.60%75.00%70.00%67.00%69.00%
$\ce{B2O3}$13.00%10.50%7.50%5.00%1.00%
$\ce{Na2O}$4.00%5.00%6.50%12.00%13.00%
$\ce{Al2O3}$2.30%7.00%6.00%7.00%4.00%
$\ce{CaO}$-1.50%<1.0%1.00%5.00%
$\ce{Fe2O3}$--1.00%2.00%-
$\ce{TiO2}$--5.00%--
$\ce{K2O}$--1.00%1.00%3.00%
$\ce{BaO}$--2.00%<0.5%2.00%
$\ce{MnO2}$---5.00%-
$\ce{MgO}$----3.00%

Tieto zloženia vysvetľujú rozdiel v odolnosti a priehľadnosti medzi typmi skla.

Kategórie sklenených kontajnerov podľa Ph.Eur.

  • Type I: neutral glass (borosilikát), vysoká hydrolytická odolnosť.
  • Type II: zvyčajne soda-lime-silica upravené povrchovo pre vysokú hydrolytickú odolnosť.
  • Type III: zvyčajne soda-lime-silica, iba stredná hydrolytická odolnosť.

Definícia: Type I, II, III podľa Ph.Eur. rozdeľujú sklenené obaly podľa hydrolytickej odolnosti, dôležité pri rozhodovaní pre parenterálne lieky.

Skúšky hydrolytické odolnosti

  • TEST A: Hydrolytická odolnosť vnútorných povrchov (surface test).
  • TEST B: Hydrolytická odolnosť sklenených zŕn (glass grains test).

Postup zahŕňa titráciu 0,01 M HCl; výsledkom je porovnanie s limitnými hodnotami podľa objemu náplne.

Tabuľka limitných hodnôt pre test povrchovej hydrolytickej odolnosti (Table 1.2.1.3)

Filling volume (mL)Types I and IIType III
Up to 12.620.0
Above 1 and up to 21.817.6
Above 2 and up to 31.212.2
Above 3 and up to 101.010.2
Above 10 and up to 200.808.1
Above 20 and up to 300.606.1
Above 30 and up to 1000.504.8
Above 100 and up to 2000.403.8
Above 200 and up to 3000.302.0
Above 3000.202.2

Praktické aplikácie

  • Parenterálne lieky často vyžadujú Type I sklo pre minimalizáciu uvoľňovania iónov a zachovanie sterility a stability liečiva.
  • Amber (hnedé) sklo sa používa, ak je potrebná ochrana pred svetlom.
💡 Věděli jste?Did you know that borosilicate glass was historically developed to resist teplotné šoky a chemickú eróziu, čo ho robí ideálnym pre laboratórne náradie a parenterálne kontajnery?

Plasty v farmácii

Základné pojmy

Definícia: Plasty sú makromolekulové látky zložené z opakujúcich sa jednotiek (monomérov); z hľadiska správania pri teple sa delia na termoplasty a rea

Zaregistruj se pro celé shrnutí
KartičkyTest znalostíZhrnutiePodcastMyšlienková mapa
Začni zadarmo

Už máš účet? Prihlásiť sa

Materiály pre farmáciu

Klíčová slova: Balenie liekov – materiály a obaly, Balenie liekov – bezpečnosť a ochrana, Materiály pre farmáciu, Autorské právo a etika

Klíčové pojmy: Borosilikátové (Type I) sklo má vysokú hydrolytickú odolnosť, Type II: soda-lime-silica s povrchovou úpravou pre vyššiu odolnosť, Type III: soda-lime-silica so strednou hydrolytickou odolnosťou, Hydrolytická odolnosť sa testuje titráciou 0,01 M HCl (surface test, grains test), PE: HDPE má nižšiu priepustnosť vodnej pary a odolnosť do $100^{\circ}\mathrm{C}$, PP: sterilizovateľný parou do $110^{\circ}\mathrm{C}$, topenie $160^{\circ}\mathrm{C}$, PVC: široké použitie, ale vyššia priepustnosť plynov; mäkčené PVC v infúznych vakoch, PVDC poskytuje vynikajúcu bariéru pre plyny, rozklad pri $125^{\circ}\mathrm{C}$ uvoľňuje HCl, PET: vysoká pevnosť a nízka priepustnosť, vhodné pre fľaše a dózy, Migrácia plastov môže meniť pH, koncentráciu a aktivitu liečiva, Amber sklo alebo plast chráni citlivé látky pred svetlom, Výber materiálu závisí od typu lieku, sterilizačných požiadaviek a rizika interakcií

## Úvod Tento materiál poskytuje prehľad hlavných materiálov používaných vo farmácii so zameraním na sklo a plasty, ich vlastnosti, kategórie a praktické použitie. Cieľom je vysvetliť, prečo sa jednotlivé materiály používajú pri výrobe liekových obalov a ktoré faktory ovplyvňujú ich výber pri parenterálnych a iných liekových formách. > Definícia: Sklo a plasty sú materiály používané na výrobu farmaceutických kontajnerov; výber závisí od chemickej stability, hydrolytickej odolnosti a interakcií s obsahom. ## Sklo pre farmaceutické použitie ### Typy skla a ich vlastnosti - **Colorless glass (bezfarebné)**: vysoko priehľadné vo viditeľnej časti spektra. - **Coloured glass (farbené)**: vzniká pridaním malých množstiev oxídov kovov podľa požadovanej spektrálnej absorbancie. > Definícia: Neutral glass je borosilikátové sklo s významným obsahom oxidu boritého a oxidu hlinitého; charakterizuje sa vysokou hydrolytickou odolnosťou a vysokou odolnosťou proti tepelnému šoku. - **Neutral glass (Type I)**: borosilikátové, vysoká hydrolytická odolnosť vďaka zloženiu. - **Soda-lime-silica glass**: obsahuje hlavne Na2O a CaO; má len strednú hydrolytickú odolnosť. > Definícia: Hydrolytická odolnosť vyjadruje chemickú stabilitu skla pri kontakte s vodnými roztokmi; dôležitá pre parenterálne lieky. ### Chemické zloženie (príklady) | Chemical | Borosilicate Glass | Borosilicate Glass (Clear) | Borosilicate Glass (Amber) | Soda-Lime Glass (Amber) | Soda-Lime Glass (Clear) | | --- | ---: | ---: | ---: | ---: | ---: | | $\ce{SiO2}$ | 80.60% | 75.00% | 70.00% | 67.00% | 69.00% | | $\ce{B2O3}$ | 13.00% | 10.50% | 7.50% | 5.00% | 1.00% | | $\ce{Na2O}$ | 4.00% | 5.00% | 6.50% | 12.00% | 13.00% | | $\ce{Al2O3}$ | 2.30% | 7.00% | 6.00% | 7.00% | 4.00% | | $\ce{CaO}$ | - | 1.50% | <1.0% | 1.00% | 5.00% | | $\ce{Fe2O3}$ | - | - | 1.00% | 2.00% | - | | $\ce{TiO2}$ | - | - | 5.00% | - | - | | $\ce{K2O}$ | - | - | 1.00% | 1.00% | 3.00% | | $\ce{BaO}$ | - | - | 2.00% | <0.5% | 2.00% | | $\ce{MnO2}$ | - | - | - | 5.00% | - | | $\ce{MgO}$ | - | - | - | - | 3.00% | Tieto zloženia vysvetľujú rozdiel v odolnosti a priehľadnosti medzi typmi skla. ### Kategórie sklenených kontajnerov podľa Ph.Eur. - **Type I**: neutral glass (borosilikát), vysoká hydrolytická odolnosť. - **Type II**: zvyčajne soda-lime-silica upravené povrchovo pre vysokú hydrolytickú odolnosť. - **Type III**: zvyčajne soda-lime-silica, iba stredná hydrolytická odolnosť. > Definícia: Type I, II, III podľa Ph.Eur. rozdeľujú sklenené obaly podľa hydrolytickej odolnosti, dôležité pri rozhodovaní pre parenterálne lieky. ### Skúšky hydrolytické odolnosti - TEST A: Hydrolytická odolnosť vnútorných povrchov (surface test). - TEST B: Hydrolytická odolnosť sklenených zŕn (glass grains test). Postup zahŕňa titráciu 0,01 M HCl; výsledkom je porovnanie s limitnými hodnotami podľa objemu náplne. Tabuľka limitných hodnôt pre test povrchovej hydrolytickej odolnosti (Table 1.2.1.3) | Filling volume (mL) | Types I and II | Type III | | --- | ---: | ---: | | Up to 1 | 2.6 | 20.0 | | Above 1 and up to 2 | 1.8 | 17.6 | | Above 2 and up to 3 | 1.2 | 12.2 | | Above 3 and up to 10 | 1.0 | 10.2 | | Above 10 and up to 20 | 0.80 | 8.1 | | Above 20 and up to 30 | 0.60 | 6.1 | | Above 30 and up to 100 | 0.50 | 4.8 | | Above 100 and up to 200 | 0.40 | 3.8 | | Above 200 and up to 300 | 0.30 | 2.0 | | Above 300 | 0.20 | 2.2 | ### Praktické aplikácie - Parenterálne lieky často vyžadujú Type I sklo pre minimalizáciu uvoľňovania iónov a zachovanie sterility a stability liečiva. - Amber (hnedé) sklo sa používa, ak je potrebná ochrana pred svetlom. Did you know that borosilicate glass was historically developed to resist teplotné šoky a chemickú eróziu, čo ho robí ideálnym pre laboratórne náradie a parenterálne kontajnery? ## Plasty v farmácii ### Základné pojmy > Definícia: Plasty sú makromolekulové látky zložené z opakujúcich sa jednotiek (monomérov); z hľadiska správania pri teple sa delia na termoplasty a rea

Ďalšie materiály

ZhrnutieTest znalostíKartičkyPodcastMyšlienková mapa
← Späť na tému