Faktory školního úspěchu a neúspěchu: Průvodce pro studenty
Délka: 3 minut
Úspěch není jen o známkách
Dvě strany úspěchu
Když se nedaří
Když hlava nechce
Škola, rodina a stres
Závěrečné shrnutí
Klára: Počkej, takže školní úspěch vlastně vůbec není jen o samých jedničkách? To je neuvěřitelné, to naprosto mění můj pohled na věc!
Martin: Přesně tak, Klárko. Je to mnohem komplexnější. Úspěch je hlavně ten nejsilnější motor, který tě pohání dál.
Klára: Posloucháte Studyfi Podcast. Takže Martine, jak to tedy je? Když dostanu dobrou známku, mám radost a chci se učit víc?
Martin: Přesně. Vyvolává to příjemné pocity, zvyšuje ti to sebevědomí a dodává jistotu, že to, co děláš, děláš správně. Funguje to jako potvrzení.
Klára: Takže učit se jen pro známky je past. Můžu mít sice jedničky, ale vlastně tomu nerozumět, a pak na těžším učivu pohořím.
Martin: To je ono. Škola by neměla hodnotit jen známky. Cílem je učit se pro vědomosti, ne pro papír s číslem.
Klára: A co když mám trojku, ale mám pocit, že jsem to zvládl skvěle? Počítá se to taky jako úspěch?
Martin: Rozhodně! A to je ten klíč. Úspěch musíme posuzovat ze dvou hledisek. To první je objektivní – tedy ty známky a splnění norem.
Klára: A to druhé je… jak se u toho cítím já?
Martin: Ano, to je subjektivní prožitek. A ten je často silnější motivací než samotná známka. Ovlivňuje tvou aktivitu a celou osobnost.
Klára: Dobře, ale co když se naopak nedaří? Neúspěch dokáže být fakt zdrcující.
Martin: Bohužel ano. Opakované neúspěchy můžou vést až ke stavu bezmocnosti. Pojďme se podívat na některé příčiny, které mohou být v samotném žákovi.
Klára: Takže to není vždycky jen o tom, že jsem líná se učit?
Martin: Kdepak. Může jít o intelektové faktory, jako jsou poruchy učení nebo ADHD. Ale taky o zdravotní stav. Třeba i špatný sluch nebo zrak.
Klára: To dává smysl. Nebo když má někdo zvětšenou nosní mandli, je unavený, nesoustředěný… a hned je za roztěkaného lajdáka.
Martin: Přesně tak. Příčina je úplně jinde. A právě o dalších příčinách si povíme hned v dalším tématu.
Klára: Dobře, takže kromě zdraví a poruch učení... co dál může stát za špatnými známkami?
Martin: Hodně toho souvisí s osobností a psychikou. Třeba silná introverze nebo úzkost. Když se bojíš zeptat nebo cokoli říct, těžko se posouváš.
Klára: A co puberta? Ta s námi umí zamávat. Nálady, únava... a najednou je škola to poslední, na co má člověk energii.
Martin: Přesně. Je to kritická fáze. Mění se ti hodnoty, hledáš sám sebe... učení jde logicky trochu stranou. Důležité je to přežít.
Klára: A pak je tu okolí. Když tě učitel neumí nadchnout nebo je nespravedlivý, motivace klesá na nulu.
Martin: To rozhodně. A stejně tak rodina. Příliš vysoké nároky, nebo naopak naprostá lhostejnost... Obojí vytváří obrovský stres.
Klára: Stres. Ten je asi největší nepřítel, že? Jak nám přesně brání v učení?
Martin: Stresové hormony doslova narušují spojení v mozku. Takže si hůř pamatuješ i vybavuješ naučenou látku. Je to čistá chemie.
Klára: Takže když jsem ve stresu u zkoušky, můj mozek mi vlastně dává padáka?
Martin: Dá se to tak říct. A s tím souvisí i chyba. Ve škole je brána jako selhání. Ale chyba je přece jen ukazatel, co zlepšit.
Klára: To je skvělý pohled na věc. Martine, moc ti děkuju za všechny dnešní postřehy. Bylo to super.
Martin: Já děkuju za pozvání. A pamatujte, neúspěch není konec. Je to jen signál, že je čas něco změnit.
Klára: Přesně tak. To byl Studyfi Podcast. Mějte se fajn a zase příště na slyšenou!