StudyFiWiki
WikiWebová aplikace
StudyFi

AI studijní materiály pro každého studenta. Shrnutí, kartičky, testy, podcasty a myšlenkové mapy.

Studijní materiály

  • Wiki
  • Webová aplikace
  • Registrace zdarma
  • O StudyFi

Právní informace

  • Obchodní podmínky
  • GDPR
  • Kontakt
Stáhnout na
App Store
Stáhnout na
Google Play
© 2026 StudyFi s.r.o.Vytvořeno s AI pro studenty
Wiki📚 PedagogikaFaktory školního úspěchu a neúspěchuPodcast

Podcast na Faktory školního úspěchu a neúspěchu

Faktory školního úspěchu a neúspěchu: Průvodce pro studenty

ShrnutíTest znalostíKartičkyPodcastMyšlenková mapa

Podcast

Školní úspěch a neúspěch0:00 / 3:45
0:001:00 zbývá
KláraPočkej, takže školní úspěch vlastně vůbec není jen o samých jedničkách? To je neuvěřitelné, to naprosto mění můj pohled na věc!
MartinPřesně tak, Klárko. Je to mnohem komplexnější. Úspěch je hlavně ten nejsilnější motor, který tě pohání dál.
Kapitoly

Školní úspěch a neúspěch

Délka: 3 minut

Kapitoly

Úspěch není jen o známkách

Dvě strany úspěchu

Když se nedaří

Když hlava nechce

Škola, rodina a stres

Závěrečné shrnutí

Přepis

Klára: Počkej, takže školní úspěch vlastně vůbec není jen o samých jedničkách? To je neuvěřitelné, to naprosto mění můj pohled na věc!

Martin: Přesně tak, Klárko. Je to mnohem komplexnější. Úspěch je hlavně ten nejsilnější motor, který tě pohání dál.

Klára: Posloucháte Studyfi Podcast. Takže Martine, jak to tedy je? Když dostanu dobrou známku, mám radost a chci se učit víc?

Martin: Přesně. Vyvolává to příjemné pocity, zvyšuje ti to sebevědomí a dodává jistotu, že to, co děláš, děláš správně. Funguje to jako potvrzení.

Klára: Takže učit se jen pro známky je past. Můžu mít sice jedničky, ale vlastně tomu nerozumět, a pak na těžším učivu pohořím.

Martin: To je ono. Škola by neměla hodnotit jen známky. Cílem je učit se pro vědomosti, ne pro papír s číslem.

Klára: A co když mám trojku, ale mám pocit, že jsem to zvládl skvěle? Počítá se to taky jako úspěch?

Martin: Rozhodně! A to je ten klíč. Úspěch musíme posuzovat ze dvou hledisek. To první je objektivní – tedy ty známky a splnění norem.

Klára: A to druhé je… jak se u toho cítím já?

Martin: Ano, to je subjektivní prožitek. A ten je často silnější motivací než samotná známka. Ovlivňuje tvou aktivitu a celou osobnost.

Klára: Dobře, ale co když se naopak nedaří? Neúspěch dokáže být fakt zdrcující.

Martin: Bohužel ano. Opakované neúspěchy můžou vést až ke stavu bezmocnosti. Pojďme se podívat na některé příčiny, které mohou být v samotném žákovi.

Klára: Takže to není vždycky jen o tom, že jsem líná se učit?

Martin: Kdepak. Může jít o intelektové faktory, jako jsou poruchy učení nebo ADHD. Ale taky o zdravotní stav. Třeba i špatný sluch nebo zrak.

Klára: To dává smysl. Nebo když má někdo zvětšenou nosní mandli, je unavený, nesoustředěný… a hned je za roztěkaného lajdáka.

Martin: Přesně tak. Příčina je úplně jinde. A právě o dalších příčinách si povíme hned v dalším tématu.

Klára: Dobře, takže kromě zdraví a poruch učení... co dál může stát za špatnými známkami?

Martin: Hodně toho souvisí s osobností a psychikou. Třeba silná introverze nebo úzkost. Když se bojíš zeptat nebo cokoli říct, těžko se posouváš.

Klára: A co puberta? Ta s námi umí zamávat. Nálady, únava... a najednou je škola to poslední, na co má člověk energii.

Martin: Přesně. Je to kritická fáze. Mění se ti hodnoty, hledáš sám sebe... učení jde logicky trochu stranou. Důležité je to přežít.

Klára: A pak je tu okolí. Když tě učitel neumí nadchnout nebo je nespravedlivý, motivace klesá na nulu.

Martin: To rozhodně. A stejně tak rodina. Příliš vysoké nároky, nebo naopak naprostá lhostejnost... Obojí vytváří obrovský stres.

Klára: Stres. Ten je asi největší nepřítel, že? Jak nám přesně brání v učení?

Martin: Stresové hormony doslova narušují spojení v mozku. Takže si hůř pamatuješ i vybavuješ naučenou látku. Je to čistá chemie.

Klára: Takže když jsem ve stresu u zkoušky, můj mozek mi vlastně dává padáka?

Martin: Dá se to tak říct. A s tím souvisí i chyba. Ve škole je brána jako selhání. Ale chyba je přece jen ukazatel, co zlepšit.

Klára: To je skvělý pohled na věc. Martine, moc ti děkuju za všechny dnešní postřehy. Bylo to super.

Martin: Já děkuju za pozvání. A pamatujte, neúspěch není konec. Je to jen signál, že je čas něco změnit.

Klára: Přesně tak. To byl Studyfi Podcast. Mějte se fajn a zase příště na slyšenou!

Další materiály

ShrnutíTest znalostíKartičkyPodcastMyšlenková mapa
← Zpět na téma