Vývoj populace v prehistorické Evropě: Rozbor a shrnutí
20 otázek
A. Ano
B. Ne
Vysvětlení: Nejstarší lidé se vyvinuli mimo Evropu a do Evropy přišli až po zvýšení počtu obyvatel v původním prostředí.
A. Francie (Haute-Loire)
B. Španělsko (Occitanica)
C. Španělsko (Granada)
D. Balkán
Vysvětlení: Studijní materiály výslovně uvádějí výskyt Homo habilis ve Francii (Haute-Loire) a Španělsku (Occitanica). Španělsko (Granada) je v materiálech spojeno s Homo erectus a Balkán není konkrétně zmíněn v souvislosti s nálezy Homo habilis.
A. Ano
B. Ne
Vysvětlení: Teorie rovnováhy předpokládala, že ve skupině byl takový počet dětí, žen, starých osob a nemocných, aby je bylo možno uživit.
A. Ano
B. Ne
Vysvětlení: Podle tabulky klesl počet obyvatel Evropy z 20–23 milionů v roce 2300 př. n. l. na 15 milionů v roce 1600 př. n. l., což představuje pokles, nikoliv nárůst.
A. lovci, rybáři a sběrači
B. pěstování plodin a chov dobytka
C. rozvinuté zemědělství
D. pouze sběr lesních plodů a drobný lov
Vysvětlení: Studijní materiály uvádějí, že Homo sapiens sapiens byli po příchodu do Evropy 'lovci, rybáři, sběrači'.