TL;DR: Rychlé shrnutí problematiky čistých prostor
Čisté prostory jsou pečlivě kontrolované oblasti, kde se řídí koncentrace částic ve vzduchu a další parametry jako teplota, vlhkost a tlak. Jsou klíčové pro zajištění kvality a bezpečnosti ve výrobě léčiv, chemických specialit, zdravotnických prostředků, ale i v mikroelektronice či biotechnologiích. Klíčové standardy zahrnují VYR-32 (pro sterilní výrobu léčiv) a ČSN EN ISO 14644, která klasifikuje čistotu vzduchu a stanovuje testovací a monitorovací metody. Jejich provoz vyžaduje přísný monitoring, validaci a specifická pravidla pro pohyb personálu a materiálu.
Úvod do světa čistých prostor: Standardy a provoz pro studenty
Čisté prostory jsou definovány jako místa, kde je řízena koncentrace částic ve vzduchu a zároveň jsou konstruovány a využívány tak, aby minimalizovaly zanesení, generování a zadržování částic. Dále se zde kontrolují relevantní parametry jako teplota, vlhkost a tlak (dle ČSN EN ISO 14644-1).
Využití čistých prostor je široké a zahrnuje:
- Výrobu ve farmacii a chemických specialitách
- Výrobu zdravotnických prostředků
- Zdravotnictví (např. operační sály)
- Optiku a mikroelektroniku
- Biotechnologie a výrobu potravin
Pro zajištění kvality a bezpečnosti v těchto oblastech se výklad opírá o základní pojmy a standardy. Mezi nejdůležitější patří pokyny pro Správnou výrobní praxi (SVP) v oblasti čistých prostor a požadavky pro sterilní výrobu, které stanovuje VYR-32 Doplněk 1 Výroba sterilních léčivých přípravků.
Klíčovou normou je ČSN EN ISO 14644, která klasifikuje čistotu vzduchu a definuje metody testování, monitorování, požadavky na konstrukci a kvalifikaci čistých prostor. Tato norma se skládá z několika částí, například:
- ISO 14644-1: Klasifikace čistoty vzduchu
- ISO 14644-2: Specifikace pro zkoušení a monitorování
- ISO 14644-3: Zkušební metody
- ISO 14644-4: Návrh, konstrukce a uvedení do provozu
- ISO 14644-5: Provoz
- ISO 14644-6: Slovník
- ISO 14644-7: Separační zařízení
- ISO 14644-8: Klasifikace molekulární kontaminace ve vzduchu
- ISO 14644-9: Klasifikace čistoty povrchových částic
- ISO 14644-10: Klasifikace čistoty povrchu podle chemické koncentrace
- ISO 14644-12: Klasifikace čistoty vzduchu podle koncentrace částic v nanoměřítku
- ISO 14644-13: Čištění povrchů
- ISO 14644-14: Posuzování vhodnosti pro použití zařízení podle koncentrace částic ve vzduchu
Co jsou čisté prostory? Definice a klíčové pojmy
Čistý prostor nebo zóna je prostor, kde je řízena koncentrace částic ve vznosu. Je konstruován a využíván tak, aby minimalizoval zanesení, generování a zadržování částic. Zároveň se zde řídí další parametry, jako je teplota, vlhkost a tlak.
Nezbytné pojmy pro pochopení čistých prostor zahrnují:
- VZT (Vzduchotechnika) / HVAC (Heating, Ventilation and Air Conditioning): Systém pro vytápění, větrání a klimatizaci, klíčový pro řízení parametrů v čistých prostorech.
- HEPA filtr (High-Efficiency Particulate Air): Filtr s účinností 99.97% pro zachycení částic o velikosti rovné a větší než 0.3 μm.
- ULPA filtr (Ultra Low Penetration Air filters): Filtr s účinností 99.999% pro zachycení částic o velikosti rovné a větší než 0.12 μm, používaný v mikroelektronice a farmacii.
- LF (Laminar Flow): Laminární proudění vzduchu, které zajišťuje jednosměrný pohyb vzduchu a minimalizuje turbulenci.
- Kontaminace materiálu: Biologické, chemické nebo fyzikální znečištění surovin, obalových materiálů, meziproduktů nebo konečných produktů.
- Křížová kontaminace: Znečištění látky nebo produktu jinou látkou, obalovým materiálem nebo produktem.
- Stav za klidu: Prostory jsou funkční s nainstalovaným zařízením, ale bez přítomnosti materiálů nebo personálu.
- Stav za provozu: Prostory jsou funkční včetně zařízení, se specifikovaným množstvím materiálů a personálu, který pracuje dle předpisů.
- Limitní hodnota: Maximální nebo minimální hodnota dle kvalifikovaného požadavku či standardu.
- Mimolimitní stav: Překročení limitních hodnot. Rozlišujeme varovný limit (alert) a akční limit (alarm).
- Kontinuální monitoring: Nepřetržité měření a sledování vybraných parametrů.
- Diskontinuální monitoring: Měření a sledování parametrů v pravidelné frekvenci dané prováděcím standardním operačním postupem (SOP).
Mezi hlavní cesty přenosu kontaminace patří přiváděný vzduch, přímý kontakt, člověk, oblečení, nedostatečná očista a znečištěný materiál. Často se setkáváme s křížovou nebo mikrobiální kontaminací.
Klasifikace čistých prostor a třídy čistoty
Čisté prostory se klasifikují podle počtu částic ve vzduchu, což je klíčové pro zajištění požadované úrovně čistoty. Existují dva hlavní systémy klasifikace, VYR-32 a ISO 14644.
Klasifikace podle VYR-32
Tato klasifikace je specifická pro farmaceutický průmysl, zejména pro výrobu sterilních léčivých přípravků. Rozlišuje čtyři třídy čistoty: A, B, C a D, a stanovuje maximální přípustný počet částic v závislosti na stavu (za klidu nebo za provozu) a velikosti částic.
| Třída Čistoty | Maximální přípustný počet částic /m³ rovný nebo větší | | :------------ | :------------------------------------------------------: | :-------: | :------------------------------------------------------: | :--------: | | | Za klidu | | Za provozu | | | | 0.5 μm | 5 μm | 0.5 μm | 5 μm | | A | 3 520 | 20 | 3 520 | 20 | | B | 3 520 | 29 | 352 000 | 2 900 | | C | 352 000 | 2 900 | 3 520 000 | 29 000 | | D | 3 520 000 | 29 000 | nedefinován | nedefinován|
Klasifikace podle ISO 14644
Mezinárodní standard ISO 14644 poskytuje obecnější klasifikaci čistoty vzduchu podle koncentrace částic, použitelnou v různých odvětvích. Třídy jsou označeny číslem N (ISO Class number) a specifikují maximální povolené koncentrace částic pro různé velikosti.
| ISO Class number (N) | Maximum allowable concentrations (particles/m³) for particles equal to and greater than the considered sizes, shown below* | | :------------------- | :------------------------------------------------------------------------------------------------------------------: | :----------: | :----------: | :----------: | :----------: | :----------: | | | 0.1 μm | 0.2 μm | 0.3 μm | 0.5 μm | 1 μm | 5 μm | | 1 | 10 | d | d | d | d | e | | 2 | 100 | 24 | 10 | d | d | e | | 3 | 1 000 | 237 | 102 | 35 | d | e | | 4 | 10 000 | 2 370 | 1 020 | 352 | 83 | e | | 5 | 100 000 | 23 700 | 10 200 | 3 520 | 832 | 29 | | 6 | 1 000 000 | 237 000 | 102 000 | 35 200 | 8 320 | 293 | | 7 | + | + | + | 352 000 | 83 200 | 2 930 | | 8 | + | + | + | 3 520 000 | 832 000 | 29 300 | | 9 | + | + | + | 35 200 000 | 8 320 000 | 293 000 |
*Všechny koncentrace v tabulce jsou kumulativní (např. pro ISO Class 5 zahrnuje 10 200 částic u 0.3 μm všechny částice rovné a větší než tato velikost).
Pro klasifikaci prostor třídy čistoty A je minimální objem vzorku 1 m³ pro každé vzorkované místo. Limit pro částice >= 5,0 μm je stanoven podle ISO 5. Pro třídu čistoty B (za klidu) je limit pro obě velikosti částic podle ISO 5. Pro třídu C (za klidu a za provozu) jsou limity podle ISO 7. Pro třídu D (za klidu) je limit stanoven podle ISO 8.
Parametry čistých prostor: Co se monitoruje a proč?
Pro udržení požadované úrovně čistoty a kontroly v čistých prostorech je nezbytný detailní monitoring mnoha parametrů. Monitoring slouží k objektivnímu posuzování funkčnosti procesů a je nástrojem k doplnění či nahrazení revalidace systému.
Přehled monitorovaných parametrů:
- Částicový monitoring: Sledování počtu částic ve vzduchu.
- Monitoring teploty: Kontrola teploty v pracovních a skladovacích prostorech.
- Monitoring vlhkosti: Sledování relativní vlhkosti.
- Monitoring tlakového spádu: Kontrola rozdílu tlaku mezi místnostmi.
- Mikrobiologický monitoring: Sledování přítomnosti mikroorganismů.
- Monitoring rychlosti proudění u laminárního proudění (LF).
- Tlaková ztráta HEPA filtrů (součást technických měření).
Monitoring počtu částic v čistých prostorech
Provádí se diskontinuální i kontinuální měření. Diskontinuální měření probíhá s týdenní, měsíční a čtvrtletní periodicitou, v závislosti na třídě čistoty a technologických požadavcích. Kontinuální měření je povinné ve třídě čistoty "A" a je zajištěno zabudovanými čidly. Pro třídu "B" je doporučeno.
Teplota a vlhkost v čistých prostorech
- Teplotní standard pro pracovní prostředí je 20 ± 2 °C v zimě a 22 ± 2 °C v létě. Pro skladování surovin a výrobků je zpravidla 15 °C až 25 °C (pro speciální druhy např. 2 °C až 8 °C).
- Relativní vlhkost (RV) je udržována na hodnotě 45 ± 10 % RV, přičemž maximální vlhkost nemá přesáhnout 65 %.
Tlakový spád mezi místnostmi a prevence kontaminace
Tlakový spád mezi prostory má zajistit směr proudění vzduchu, který zabrání jak vnější, tak křížové kontaminaci produktu. Doporučená hodnota tlakového rozdílu mezi prostory sterilní výroby s odlišnou třídou čistoty je 10 až 15 Pa. Filtrovaný vzduch vytváří přetlak směrem od vyšší třídy čistoty k nižší (směr od produktu). V rámci jedné třídy čistoty se tlakový spád řídí technologií a je zpravidla 5 Pa.
Sledování přetlaku probíhá pomocí měřičů tlakového rozdílu s vyznačenými provozními poli nebo elektronickým systémem. Různé provozní stavy jsou označeny barevnými poli:
- Zelené: normální stav.
- Žluté: poruchový stav v systému zajištění správného tlakového rozdílu (hranice zeleného a žlutého pole značí varovný limit – alert).
- Červené: havarijní stav (hranice žlutého a červeného pole značí akční limit – alarm).
Mikrobiologický monitoring a jeho limity
Probíhá obdobně jako monitoring počtu částic, v denních, týdenních, měsíčních a čtvrtletních intervalech v závislosti na třídě čistoty. Sledují se mikrobiologické čistoty:
- Vzduchu ve výrobních prostorech a přilehlých prostorech.
- Povrchů ve výrobních prostorech a okolí.
- Vnitřních povrchů výrobních zařízení.
- Otisků rukavic.
Doporučené limity pro přípustnou mikrobiologickou kontaminaci (CFU):
| Třída | Vzorkování vzduchu CFU / m³ | Sedimentace (plotna 90 mm) CFU / 4 hod. | Kontaktní desky (průměr 55 mm) CFU / deska | Otisk rukavice 5 prstů CFU / rukavici |
|---|---|---|---|---|
| A | < 1 | < 1 | < 1 | < 1 |
| B | 10 | 5 | 5 | 5 |
| C | 100 | 50 | 25 | - |
| D | 200 | 100 | 50 | - |
Technické požadavky na čisté prostory a vzduchotechniku (VZT)
Konstrukce a vybavení čistých prostor jsou navrženy tak, aby minimalizovaly kontaminaci a usnadnily údržbu. Prostory se zpravidla staví jako vestavby do stávajících místností a budovy musí být zabezpečeny proti vniknutí hmyzu a živočichů.
Technická opatření v čistých prostorech
- Snadná čistitelnost a dezinfikovatelnost: Hladké stěny, stropy, podlahy a okna. Zamezení zachycení nečistot a průniku částic. Fabiony (zaoblené rohy) beze spár a dutých výklenků.
- Zamezení uvolňování částic: Povrchy bez nebezpečí uvolňování částic. Zatmelení spár a nerovností.
- Těsnost: Vyhovující těsnost dveří.
Materiálové a personální propusti
Tyto prostory slouží k oddělení zón s vyšší a nižší třídou čistoty. Jsou určeny pro převlékání a dekontaminaci osob a pro dekontaminaci (očištění) materiálu. K očistě se používá voda, dezinfekce, vzduchové a vodní sprchy. Důležitý je i výběr oděvů z materiálů, které neuvolňují částice.
Systém vzduchotechnických jednotek (VZT)
Zajišťuje přívod upraveného vzduchu do čistých prostor, jeho filtraci a udržování požadovaných parametrů:
- Čistý vzduch je upravován klimatizační jednotkou a dopravován potrubními rozvody.
- Kaskáda filtrů (včetně HEPA a ULPA) čistí přiváděný i odváděný vzduch, eliminující nežádoucí částice.
- Čerstvý vzduch udržuje snížený/zvýšený tlak (přetlak proti okolí) a nahrazuje "použitý" vzduch.
- Proudící vzduch chrání kritická místa, kde se manipuluje s materiálem.
- Systém udržuje teplotu a vlhkost vzduchu v požadovaných mezích.
Přibližná ekvivalence filtračních standardů (zahrnuje i filtry nižších tříd):
| EU Class | % (Integral Status) | EN 779 & EN 1822 |
|---|---|---|
| 99,99995 | U16 | |
| 99,9995 | U15 | |
| 99,995 | H14 | |
| 99,95 | H13 | |
| 95 | H12 | |
| 99,5 | H11 | |
| 95 | H10 | |
| 85 | F9 | |
| 90 | F8 | |
| 85 | F7 | |
| 80 | F6 | |
| 75 | F6 | |
| 70 | F6 | |
| 65 | F5 | |
| 60 | F5 | |
| 55 | F5 | |
| 50 | F5 |
Pohyb osob a materiálu: Minimalizace rizika kontaminace
Člověk je jedním z nejvýznamnějších zdrojů kontaminace v čistých prostorech. Sedící člověk emituje 100 000 částic/min, pomalu jdoucí člověk až 5 milionů částic. Proto je klíčové dodržovat přísná pravidla pro pohyb a používání ochranného oděvu.
Používání ochranného oděvu
Ochranný oděv má několik funkcí:
- Zamezit kontaminaci produktu (mechanickou, křížovou a mikrobiologickou).
- Ochranit pracovníka před účinky vyráběného přípravku.
- Zajistit pracovní pohodu pro pracovníky.
- Dodržovat správný systém obměny, praní a sterilizace oděvů.
- Zlepšit kontrolu pohybu po areálu firmy (např. barevné odlišení oděvů).
Požadavky na oděv se liší podle třídy čistoty:
- Třída čistoty D: Vlasy a vousy zakryty. Používá se běžný ochranný oděv a vhodná obuv nebo návleky. Přijímají se opatření k vyloučení kontaminace z čistého prostoru.
- Třída čistoty C: Vlasy a vousy zakryty. Oblečení se skládá z krátkého kabátku a kalhot nebo kombinézy. Rukávy staženy na zápěstí, vysoký límec, vhodná obuv nebo návleky. Z oblečení se nemají prakticky uvolňovat žádná vlákna ani částice.
- Třídy čistoty A/B: Kukla dokonale zakrývající vlasy a vousy, zasunuta pod límec kombinézy. Maska přes tvář brání uvolňování kapiček. Vysterilizované, nepráškované gumové nebo plastové rukavice. Vysterilizovaná nebo vydezinfikovaná obuv nebo návleky. Spodní konce kalhot zasunuty do obuvi/návleků, rukávy kombinézy do rukavic. Ochranný oblek nesmí uvolňovat vlákna/částice a má zachycovat částice z těla.
Tok surovin a materiálu v čistém prostoru musí probíhat přesně popsaným postupem, který minimalizuje riziko vnesení kontaminace.
Validace čistých prostor: Zajištění spolehlivosti a shody
Validace je dokumentované ověření, že prostory, systémy a zařízení fungují tak, jak je zamýšleno, a odpovídají schválenému návrhu a požadavkům. Je to klíčový proces pro zajištění kvality a bezpečnosti.
IQ (Installation Qualification) – Instalační kvalifikace
Dokumentované ověření, že prostory, systémy a zařízení v podobě, v níž jsou instalovány či modifikovány, odpovídají schválenému návrhu a doporučením výrobce (VYR 32 Doplněk 15). Cílem je kontrola, zda instalace proběhla ve shodě s projektem a požadavky VMP (Validation Master Plan).
Rozsah IQ zahrnuje:
- Kontrolu dodavatelské dokumentace.
- Kontrolu instalace zařízení.
- Kontrolu připravenosti na provoz systému a zařízení.
OQ (Operational Qualification) – Operační kvalifikace
Dokumentované ověření, že prostory, systémy a zařízení pracují tak, jak je zamýšleno, a to v celém předpokládaném operačním rozsahu (Annex 15). Účelem je prokázat, že zařízení pracuje dle funkční specifikace a splňuje požadované parametry, a to i v horních a dolních operačních limitech (worst case). Rozsah OQ je stanoven dle VMP, analýzy rizik a legislativních předpisů (GMP).
Standardní rozsah OQ pro čisté prostory
- Test integrity a těsnosti instalovaných HEPA filtrů:
- Kritérium přijatelnosti: Koncentrace částic ≥ 0,5 μm za HEPA filtry nesmí být větší než 0,01 % vstupní koncentrace částic před HEPA filtry.
- Stanovení množství vzduchu za HEPA filtry a počtu výměn vzduchu výpočtem:
- Kritérium přijatelnosti:
- Pro třídy čistoty D: 10 – 20 výměn/hod.
- Pro třídy čistoty C: 30 – 70 výměn/hod.
- Pro třídy čistoty B: 70 – 160 výměn/hod.
- Stanovení průměrné rychlosti a uniformity proudění vzduchu v prostorech ošetřených LF:
- Kritérium přijatelnosti: Průměrná rychlost proudění vzduchu ve výstupním pásmu filtru doporučena 0,45 m/s. Odchylka od průměrné rychlosti se má pohybovat v rozmezí ±20%.
- Stanovení rovnoběžnosti proudění vzduchu v prostorech ošetřených LF:
- Kritérium přijatelnosti: Odchylka proudění vzduchu od kolmého směru k ploše filtru je ≤ 14°.
- Stanovení tlakových rozdílů mezi místnostmi:
- Kritérium přijatelnosti: Místnosti musí být z hlediska tlakového spádu v přetlaku směrem z čistšího prostoru do méně čistého. Doporučená hodnota je 10 až 15 Pa mezi místnostmi odlišných tříd čistoty nebo dle projektu. Předepsaná kaskáda tlaků musí být zajištěna i v tlumeném provozu.
- Kouřový test:
- Kritérium přijatelnosti: Zviditelněním proudění vzduchu ověřit směry proudění mezi místnostmi podle projektu.
- Stanovení teploty a relativní vlhkosti v prostoru:
- Kritérium přijatelnosti: Podle projektu (viz dříve uvedené standardy).
- Test regenerace (alternuje s testem počet výměn vzduchu za časovou jednotku):
- Kritérium přijatelnosti: Srovnání teoretické a skutečné dekontaminační křivky. Zjištění času nutného k odstranění vnesené kontaminace (snížení koncentrace testovacích částic o 0,2 až 3 řády za požadovanou časovou jednotku na výstupu z prostoru). Výsledný čas by neměl překročit 20 minut. Kontaminace se simuluje kouřem (např. z NH₄Cl) nebo jiným aerosolem.
- Stanovení koncentrace částic ve vznosu.
Sanitace a dezinfekce v čistých prostorech: Klíč k udržení čistoty
Pro minimalizaci rizika mikrobiální kontaminace je v definovaných prostorech zaveden systém sanitace a dezinfekce.
- SANITACE je soubor opatření (teplá voda, mycí prostředky, mechanické postupy) k podstatnému snížení počtu mikroorganismů v prostředí.
- DEZINFEKCE představuje zneškodňování původců mikrobiální kontaminace, čímž se přerušuje její transport od zdroje k produktu, surovině, ovzduší a primárnímu obalu.
Sanitace a dezinfekce jsou prováděny v přesně definovaných časových intervalech popsaným postupem. Výrobní zařízení a prostory s definovanou třídou čistoty je nutné dezinfikovat vždy po provedené sanitaci. Sanitace znečištěného povrchu se provádí vodou příslušné kvality s detergentem (manuálně nebo mycím systémem). Pro dokonalý mycí efekt se používají adekvátní pomůcky (např. mycí trysky). Poslední oplach se provádí vodou odpovídající kvality (používanou do produktu).
Po použití dezinfekčního přípravku je třeba pracovní plochy opláchnout čištěnou vodou, resp. vodou pro injekce (s výjimkou ethylalkoholu). K dezinfekci jsou používány pouze řádně ověřené a pro dané použití zvalidované prostředky. Dezinfekční prostředek se nepoužívá v případech validovaného systému mytí s následnou sterilizací (např. mytí kotlů s následnou sterilizací parou).
Shrnutí a klíčové poznatky pro studenty
Čisté prostory jsou komplexní systémy, jejichž správný provoz je nezbytný pro kvalitu a bezpečnost mnoha průmyslových odvětví. Shrňme si klíčové charakteristiky:
a) Přívod filtrovaného vzduchu: Vždy přes filtry v kvalitě HEPA, s odpovídajícím uspořádáním prostor, zařízení a vybavení. b) Definovaná pravidla: Pro pohyb personálu, materiálu a úklid prostor, která snižují částicovou a mikrobiální kontaminaci na minimum. c) Omezený přístup pracovníků: Musí probíhat definovaným postupem převlékání a očisty, jehož rozsah závisí na třídě čistoty. d) Transport materiálu: Přesně popsaný postup pro transport materiálu do čistých prostor. e) Speciální oblečení: Pouze pro uvedené prostory, navržené pro minimalizaci kontaminace. f) Monitoring parametrů: Nepřetržité nebo pravidelné sledování klíčových ukazatelů čistoty. g) Validace systému: Pro sterilní prostory validace minimálně 1x ročně, lépe 2x ročně. Delší interval je možný jen výjimečně a není vnímán pozitivně.
Často kladené otázky (FAQ)
Kde se nejčastěji setkáme s čistými prostory?
Čisté prostory jsou nezbytné v mnoha odvětvích, kde je kriticky důležitá kontrola kontaminace. Nejčastěji se s nimi setkáme ve farmacii (výroba léčiv), výrobě zdravotnických prostředků, mikroelektronice, biotechnologiích, ale i v některých oblastech zdravotnictví (např. operační sály).
Jaké jsou hlavní rozdíly mezi standardy VYR-32 a ISO 14644?
ISO 14644 je mezinárodní norma, která obecně klasifikuje čistotu vzduchu podle koncentrace částic a je použitelná v širokém spektru odvětví. VYR-32 je český předpis (doplněk k pokynům SVP), který se specificky zaměřuje na farmaceutickou výrobu, zejména sterilních léčivých přípravků, a stanovuje třídy čistoty A, B, C, D s ohledem na stav za klidu a za provozu.
Proč je důležitý tlakový spád v čistých prostorech?
Tlakový spád je klíčový pro kontrolu směru proudění vzduchu mezi místnostmi. Zajišťuje, že vzduch proudí vždy z čistšího prostoru do méně čistého (přetlak směrem od produktu). Tím se účinně brání zanesení kontaminace z vnějších nebo méně čistých zón do kritických výrobních oblastí.
Jak se testuje integrita HEPA filtrů?
Integrita a těsnost HEPA filtrů se testuje v rámci operační kvalifikace (OQ). Kritérium přijatelnosti je splněno, pokud koncentrace částic o velikosti ≥ 0,5 μm za HEPA filtry nepřesáhne 0,01 % vstupní koncentrace částic před filtry. To zajišťuje, že filtry správně fungují a nepropouští nežádoucí částice.
Co znamená "stav za klidu" a "stav za provozu"?
"Stav za klidu" označuje podmínky v čistém prostoru, kdy je vzduchotechnika v provozu a všechna zařízení jsou nainstalována, ale uvnitř nejsou žádné materiály ani personál. "Stav za provozu" naopak popisuje stav, kdy je čistý prostor plně funkční, zařízení pracuje, a uvnitř se nachází specifikované množství materiálů a personál vykonává běžné pracovní činnosti. Klasifikační limity pro počet částic se mezi těmito stavy liší, což odráží vyšší riziko kontaminace během provozu.